HAKKIMIZDA

HİKÂYEMİZ

AK-DU’nun sahibi olan Durmaz ailesinin kökeni İzmir, Bergama ilçesinin Kozak Köyü’dür. Aile 3 kuşaktır peynir üretimi ve ticareti yapmaktadır.

1943 yılında Durmaz ailesinin 1. kuşak temsilcisi olan İbrahim Durmaz, Kozak Çamavlu Köyü’nde kurduğu mandırada; koyun, keçi ve inek sütünden Deri Tulum Peyniri ve Eski Kaşar üretimi ile işe başlamıştır.

1959 yılında ailenin 2. kuşak temsilcisi olan Abdulkadir Durmaz, Dikili’nin Bahçeli Köyü’nde kurduğu mandırada Deri Tulum Peyniri üreterek işe devam etmiştir ve AK-DU markası ilk defa bu dönemde kullanılmaya başlamıştır.

1971 yılında Dikili’nin Kabakum Köyü’nde bugün üzerinde işletmenin bulunduğu 16.000 metrekarelik arazi satın alınarak yeni mandıra binası inşa edilmiş ve üretim burada aynı ürünlerle devam etmiştir.

1983 yılında ailenin 3. kuşak temsilcisi olan İbrahim Durmaz işi devralmıştır.

2001 yılında ilk defa inek sütü işlenmeye başlamış ve bu yıldan sonra yılın 12 ayı fiili olarak üretim devam etmiştir.

2012 yılında yeni tesis yatırımı tamamlanmış ve AK-DU, 7.000 metrekarelik kapalı alanda, günde 250 ton çiğ süt işleme kapasitesine sahip modern bir fabrika haline getirilmiştir.

2017 yılına gelindiğinde 75. yılını tamamlayacak olan AK-DU Süt Ürünleri, günümüz teknolojisini yakından takip ederek oluşturulan modern üretim tesisinde 150 çalışanı ile kusursuz hizmet sunmaktadır. AK-DU; Beyaz Peynir, Tulum Peyniri, Kaşar Peynir, Yöresel Peynir ve Tereyağından oluşan 20’yi aşkın ürün çeşidi ve 70’e yakın ambalajı ile hizmet vermeye devam etmektedir.